Polarizační brýle
Na úvod je třeba říci, že zdrojem světla jsou vždy tělesa, jež toto světlo vyzařují, a to buď umělé, nebo přírodní (jediným přírodním je „naše“ slunce). Pro zajímavost porovnejme svítivost slunce (3.827 x 1026 W) s klasickou žárovkou (typicky 40 či 60 W). Prostředí, v němž se světlo ze slunce šíří, se nazývá optické – a právě díky tomuto světlu je umožněn náš každodenní život.
![]() | ![]() |
Slunce, které je od nás vzdáleno úctyhodných 150 milionů kilometrů, ale asi nebudeme vždy chválit. Poškození očí kvůli oslnění, nadměrné vypařování vody, vznik mlhy nebo deště, výrazné teplotní rozdíly a tak dále.
Průvodním jevem toho všeho je pak snížená viditelnost. Světlo se totiž šíří prostorem a tím se také mění jeho intenzita (je tedy samo o sobě tzv. nepolarizované). K polarizaci dochází odrazem od různých předmětů pod jiným úhlem (sněhová pokrývka, lesklé předměty z kovu, vodní hladina apod.).
Polarizační brýle jsou proto pro všechny sportovce i motoristy důležité nejen jako módní, ale i funkční doplněk, zajišťují maximální bezpečnost. Díky těmto brýlím totiž docílíte skvělého kontrastu a ostrosti, skvělá orientace v každém terénu je tedy zaručena.
Pestrou paletu (nejen) polarizačních brýlí můžete najít v nabídce internetového obchodu e-batoh.cz, víceré barevné provedení obrouček i samotných skel je samozřejmě k dispozici, záleží na vkusu (a také možnostech sladění s oblečením). Díky provedení skel je přechod ze stínu do světla a naopak zcela plynulý, což přijde vhod zejména aktivním cyklistům.
Polykarbonátová skla těchto brýlí splňují normu Pr-EN-1836 1997.
Skla polarizačních brýlí dokáží plně absorbovat škodlivé UVA a UVB záření, což odpovídá evropské směrnici 89/886/EEC.
Jak se pozná polarizace?
Pokud kupujete polarizační brýle, musíte si u prodejce dobře ověřit, zda jsou čočky opravdu polarizační. Existují dvě jednoduché metody, jak to rychle zjistit…
Vezmete si dvoje polarizační brýle a dejte je za sebe. Přes obě čočky by mělo být dobře vidět. Jedny brýle pak otočte o 90° doprava nebo doleva. V případě, že výhled přes oboje brýle naráz ztmavl (průhlednost je tedy takřka na nule), brýle jsou polarizační. Pokud je ale průhlednost stále stejná, máte co do činění s neefektním padělkem.
Tento test polarizace lze provést i s jedním typem brýlí a LCD monitorem či displejem mobilního telefonu. Brýle dejte před monitor nebo mobil, natočte je opět o 90° doprava či doleva. Pokud půjde přes brýle vidět jen velmi špatně, popř. vůbec, máte opět jistotu kvalitního výrobku.